12 domowych sposobów na skuteczne odstraszanie mrówek i innych nieproszonych gości – bez chemii!

Wszyscy chcemy utrzymać nasze otoczenie wolne od nieproszonych gości takich, jak mrówki, pająki, ślimaki czy owocówki. Czasami chemiczne środki odstraszające mogą być jednak szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Dlatego przygotowaliśmy 12 naturalnych i domowych sposobów, które pomogą w odstraszaniu tych niechcianych mieszkańców w sposób ekologiczny i przyjazny dla naszej planety. Oto one!

1. Sposób on odstraszyć mrówki: Cynamon

Nie wszyscy wiedzą, że cynamon to nie tylko przyprawa do potraw, ale i doskonałe naturalne remedium na odstraszanie mrówek. Nie przepadają one za silnym aromatem tej korzennej korówek. Wystarczy posypać trochę cynamonu w miejscach, gdzie zauważyliśmy obecność tych nieproszonych gości, a szybko zrezygnują z przekraczania tej bariery.

2. Sposób na odstraszenie pająków: Skórki cytrusowe

Co odstrasza pająki? Dziwną rzecz zauważono przy obserwacji tych zwierząt: nie potrafią one znieść zapachu cytrusów. Skórki z cytryny czy pomarańczy to coś, co naprawdę skutkuje. Położone wstawach czy na parapecie będą działały, jak najlepsze odtrutki na te stworzenia. A nasz dom jeszcze przyjemniej będzie pachniał.

3. Naturalne rozwiązanie na ślimaki: Sól lub piwo

Czasami mamy dylemat, co odstrasza ślimaki z naszego ogrodu. Do wyboru mamy dwa skuteczne, naturalne metody.
Pierwszą z nich jest sól, którą wystarczy posypać na brzegach rabat i ścieżek, aby utworzyć nieprzekraczalną barierę dla tych mięczaków.
Alternatywnym rozwiązaniem jest ustawienie w ogrodzie niewielkich pojemników z piwem – ślimaki przepadają za tym trunkiem, zostaną uwiedzione, wpadną do naczynia i nie będą dłużej niszczyć roślin.

4. Jak odstraszyć prusaki? Użyj liści laurowych

Od lat korzystamy z dobrodziejstw liści laurowych, przede wszystkim w kuchni. Ale przecież liście laurowe to nie tylko doskonały dodatek do zup, ale również środek, co odstrasza prusaki. Te owady nie przepadają za intensywnym ziołowym zapachem, tak więc wystarczy położyć liście w miejscach, gdzie zauważamy prusaki, a już niebawem odetchniemy z ulgą.

5. Metoda na owocówki: Oliwa na muszkę

Wiele osób zastanawia się, co odstrasza owocówki. Ich obecność może być irytująca, szczególnie gdy stolik w kuchni stoi pełen soczystych, dojrzałych owoców. Na szczęście mamy tu do czynienia z prostym i tanim rozwiązaniem. Wystarczy nalać do miseczki odrobinę octu jabłkowego oraz kilka kropel oliwy – powstała w ten sposób pułapka skutecznie zwabia owocówki, które zanurzają się w cieczy i na tym marzenie o pysznym posiłku się kończy.

6. Sposób na szpaki i wróble: Lustra czy puszki po konserwach

Kiedy męczą nas ptaki, warto się zastanowić, co odstrasza szpaki i wróble. Wbrew pozorom, ptaki są ogólnie płochliwe i boją się swojego odbicia. Dlatego warto zawiesić w ogrodzie kilka lusterek, np. na drzewach czy krzewach – odstraszają ptaki i jednocześnie mogą stanowić efektowną ozdobę ogrodu. Alternatywnym sposobem może być zawieszenie pustych puszek po konserwach woksół sadzonek czy drzewek owocowych. Szelest i błyszczenie puszek skutecznie zakłóci jedzenie ptaków.

7. Jak odstraszyć dziki? Aktywowany czujnik ruchu

Właściciele ogrodów i rolnicy często mają problem z uwaga dzików, które mogą poważnie zniszczyć uprawy. W takiej sytuacji warto zastanowić się, co odstraszy dziki. Aktywowany czujnik ruchu z emitowanymi dźwiękami, jak np. szczekanie psa czy odgłosy ludzkie, wynajdzie się idealnie. Można też się pokusić o “trzeszczenie” radiem w tle. Warto wprowadzić kilka rozwiązań jednocześnie – te stworzenia są bystre i ten sposób na nie szybciutko się kończy.

To tylko kilka z wielu naturalnych i przyjaznych dla naszego otoczenia działań, dzięki którym pozbędziemy się nieproszonych gości. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto sięgnąć po ekologiczne metody zanim sięgniemy po niebezpieczne pestycydy czy inne chemikalia. O powodzeniu w walce z niechcianymi mieszkańcami będziecie mogli przeczytać… już niedługo!

Ekologiczne metody odstraszania nieproszonych gości w domu i ogrodzie

Jeśli zmagasz się z problemem nieproszonych intruzów takich jak mrówki, pająki, ślimaki, prusaki, owocówki, szpaki czy dziki, istnieje wiele naturalnych i ekologicznych metod, które pomogą Ci się ich pozbyć. Cynamon to świetne rozwiązanie, aby szybko odstraszyć mrówki, które nie przepadają za jego silnym aromatem. Skórki z cytrusów, takich jak cytryny czy pomarańcze, pomogą Ci w walce z pająkami. Chcąc pozbyć się ślimaków, warto sięgnąć po sól lub piwo, stosując je odpowiednio jako barierę lub pułapkę. Liście laurowe to doskonały i naturalny sposób na prusaki, których odstrasza intensywny ziołowy zapach. Owoce uchronisz przed owocówkami, stosując mieszankę octu jabłkowego i kilku kropel oliwy. By odstraszyć szpaki oraz wróble, można zawiesić w ogrodzie lustry lub puste puszki po konserwach, które zakłócają spokój ptaków. Jeśli natomiast przeszkadzają Ci dziki, skorzystaj z aktywowanego czujnika ruchu emitującego różne dźwięki.

Wypróbuj te ekologiczne metody zanim sięgniesz po niebezpieczne pestycydy czy inne chemikalia. Pamiętaj, że dbanie o środowisko wpływa również na Twoje otoczenie i jakość życia.

Total
0
Shares
Następny
Ile kosztuje sauna ogrodowa i inne elementy wyposażenia ogrodu

Ile kosztuje sauna ogrodowa i inne elementy wyposażenia ogrodu

Sauna ogrodowa to idealne rozwiązanie dla osób pragnących pielęgnować swoje

Inne, polecane artykuły w serwisie