Krokosmia cynobrówka – jak i kiedy sadzić te rośliny?

Krokosmia cynobrówka

Krokosmia, znana także jako cynobrówka, to niezwykle uroczy, przyciągający uwagę kwiat ogrodowy, przypominający mieczyka. Na pędzie kwiatowym wyrasta przeważnie po kilkanaście kwiatków o bardzo przyjemnym zapachu przypominającym woń krokusa. Choć gatunek uznawany jest za trudny w uprawie, to jego najpopularniejsza odmiana krokosmia lucifer nie sprawia zbyt dużych kłopotów.

Jakie stanowisko jest odpowiednie dla krokosmii?

Rośliny te potrzebują stanowisk słonecznych, gdyż to właśnie od nasłonecznienia będzie zależała obfitość kwitnienia, a jednocześnie osłoniętych przed wiatrem. Należy przy tym pamiętać, że krokosmia nie znosi zbyt dobrze bezpośrednich promieni słońca w godzinach okołopołudniowych. Śmiało natomiast można ją sadzić w miejscach, które przez kilka godzin dziennie są zacienione, na przykład na obrzeżach ogrodów lub miejscach pod drzewami liściastymi.

Krokosmia to roślina cebulowa, dlatego nie służą jej podmokłe i ciężkie gleby. Do uprawy najlepiej nadaje się lekka, próchnicza ziemia o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie. Należy dbać o to, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna, ale nie przelana. Podczas upałów nie można dopuścić do przesuszenia gleby. W uprawie cynobrówki istotne jest również odpowiednie nawożenie mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi lub organicznymi. Cebulki kwiatowe sadzi się na głębokości 8-10 centymetrów, a zalecany rozstaw to 10-20 centymetrów.

Kiedy sadzić cebulki krokosmii lucifer?

Cebulki większości odmian tej rośliny najlepiej jest sadzić w drugiej połowie kwietnia. Nie zaleca się sadzenia tych kwiatów po upływie drugiego tygodnia maja, gdyż istnieje ryzyko, że roślina nie zdąży zakwitnąć. Odmiany odporne na mróz, takie jak na przykład pięknie kwitnąca na czerwono krokosmia lucifer, można sadzić również we wrześniu. Odmiana ta jest szczególnie warta uwagi, gdyż poza odpornością na niskie temperatury bardzo dobrze znosi drobne błędy w pielęgnacji.

Pierwsze liście pojawiają się zwykle po kilku tygodniach od zasadzenia w ziemi. W celu przyspieszenia kiełkowania cebulki można zamoczyć w wodzie na kilka godzin przed sadzeniem. Kiełkującej roślinie należy też zapewnić stałą wilgotność pamiętając, że przelanie może doprowadzić do zgnicia cebulki. Na odpowiednich stanowiskach roślina rośnie bardzo szybko i tworzy gęste skupiska. Dlatego też zaleca się dzielić kępy i przesadzać rośliny raz na 3-4 lata.

Cynobrówka – czas kwitnienia

Z cebul wyrastają rozgałęzione łodygi wytwarzające wyprostowane, mieczowate liście, z pomiędzy których wyłaniają się wyjątkowo urodziwe, zapierające dech w piersiach kwiaty o intensywnej, pomarańczowej, czerwonej lub żółtej barwie. Wiechy kwiatowe złożone są z wielu dzwonkowatych kielichów, z których każdy u szczytu rozgałęzia się w gwiazdkowy, sześciopłatowy kształt. Kwitnąca kępa krokosmii osiąga do 100 cm wysokości.

Początek kwitnienia cynobrówki przypada na początek lipca, a kwiaty utrzymują się nawet do końca września. Tuż po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się drobne, torebkowate owoce.

Czy krokosmię trzeba przesadzać?

Bulwy odmian nieodpornych na mróz trzeba przed zimą wykopać, a następnie przechować w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 5-8°C. Odmiany odporne na mróz, jak wspomniana wcześniej krokosmia lucifer, można pozostawić w gruncie. Warto jednak rabatę wyściółkować korą, gdyż to uchroni glebę przed głębokim przemarzaniem.

Krokosmia – gdzie można ją posadzić?

Cynobrówka to roślina, która idealnie nadaje się do wysadzania rabat w przydomowych ogrodach, ale sprawdzi się również do sadzenia w donicach lub skrzyniach. Może być uprawiana na balkonach i tarasach. Bardzo dobrze prezentuje się posadzona z wysokimi bylinami o podobnym terminie kwitnienia np. floksami, liliami lub jeżówkami lub w towarzystwie traw ozdobnych. Krokosmia jest doskonałą propozycją jako kwiat cięty. Bardzo pięknie i oryginalnie wygląda w wazonie.

Total
0
Shares
Poprzedni
Jak często podlewać ogórki oraz inne popularne warzywa i owoce w ogrodzie?

Jak często podlewać ogórki oraz inne popularne warzywa i owoce w ogrodzie?

Czy zastanawiasz się jak często należy podlewać ogórki oraz inne popularne

Inne, polecane artykuły w serwisie