Astry i inne popularne kwiaty: Poznaj wygląd astrowatych i ich kuzynów, takich jak dalie, floksy, irysy, jaskry oraz kany

Astry to tylko jedna z licznych roślin należących do rodziny astrowatych, która zdobi nasze ogrody i tarasy swoim barwnym kwitnieniem. Wśród tego bogactwa kwiatów możemy również znaleźć takie ogrodowe perełki jak dalie, floksy, irysy, jaskry czy kany. Co powiesz na przybliżenie się do tych urokliwych kwiatów i dowiedzenie się więcej o ich wyglądzie oraz charakterystyce? Zapraszam do lektury!

Rodzina astrowatych – różnorodność kształtów, barw i klimatów

Astrowate to ogromna i rozległa grupa kwiatów, dzięki czemu w ogrodach znajdziemy mnóstwo różnorodnych odmian i kolorów. No dobrze, ale jak wyglądają kwiaty astry? Zacznijmy od tego, że są to rośliny zazwyczaj rozłożyste, wieloletnie, o różnorodnych kształtach. Kwiaty astry tworzą różne odmiany koszyczków, które to są złożone z mnóstwa drobnych, uszczelnionych płatków na zewnątrz oraz rurkowatego środka. Ich barwy biją absolutne rekordy – od białych, przez różowe, czerwone, niebieskie, aż po fioletowe!

Dalież wieloaspektowe – królowa kwiatów

Jeśli chodzi o dalie, to powinniśmy pamiętać, że są to kwiaty niezmiernie dekoracyjne. No więc, jak wyglądają kwiaty dalie? No przede wszystkim są to rośliny o dużej, imponującej koronie, składającej się z ogromnej liczby dużych, mięsistych płatków. Mogą występować w wielu różnych kolorach, także w tych mocno wyrazistych. To rośliny zarówno jednoroczne, jak i byliny.

Floksy – klasyczne urody ogrodów

Spacerując po ogrodzie, z pewnością natrafimy również na floksy. Jak wyglądają kwiaty floksy? Otóż są to zazwyczaj byliny, o dużych zbiorowych kwiatostanach. Płatki floksów są zwykle wielokrotnie przeplatane, a ich kształt przypomina kształt serduszka. Kwiatostany osadzone są na stosunkowo wysokich łodygach. Paleta barw również jest niezwykle bogata – od pastelowych do żywo-czerwonych.

Irysy – elegancja i wysublimowanie

Kolejnymi kwiatami, które warto omówić, są irysy. Jak wyglądają kwiaty irysy? Zdecydowanie musimy podkreślić, że są to kwiaty o bardzo oryginalnym wyglądzie. Ich płatki są długie, łukowate, z charakterystycznymi “wąsami” lub “brodą” u nasady. Różnorodność kolorów i kształtów irysów jest niewątpliwie ich wielkim atutem. Są one zarówno bylinami, jak i cebulowymi.

Jaskry – proste, a zarazem spektakularne

Pora zastanowić się nad jaskrami. No więc, jak wyglądają kwiaty jaskry? Charm jaskrów tkwi w ich pozornej prostocie. To rośliny niewielkie, o przibelgających kwiatach i delikatnych, drobnych płatkach, przypominających nieco bukiety. Jak większość astrowatych, jaskry również kuszą nas szerokim wachlarzem kolorów i odcieni.

Kany – tropikalne wytworność

Na koniec przyjrzyjmy się kanom. Jak wyglądają kwiaty kany? To absolutna ekstraklasa egzotyki w naszych ogrodach. Wysokie łodygi, na których u jej szczytu znajdują się przepiękne kwiaty przypominające trochę żurawke – to właśnie charakterystyczne dla kany. Kształt i wygląd kwiatów może przywoływać na myśl ptasie pióra lub ręce dłoni. Kana raczej nie zachwyca bogactwem kolorów, ale jej wyjątkowy kształt rekompensuje tę niedogodność!

Podsumowanie

Jak widać, astrowate i pokrewne im kwiaty to ogrom rozmaitych kształtów, barw i odcieni. To tylko jeden z elementów, które przyciągają miłośników ogrodów do tej grupy roślin. Teraz już nie powinieneś mieć wątpliwości, jak wyglądają kwiaty astry, dalie, floksy, irysy, jaskry czy kany. To zaskakująco różnorodne i piękne kwiaty, które z pewnością ożywią Twój ogród, taras czy balkon!

Przegląd różnorodności kwiatów ogrodowych

W świecie ogrodów spotkamy się z mnogością fascynujących gatunków kwiatów, które cechują się wyjątkowym wyglądem. Astrowate kwitną w szerokiej gamie kolorów, od białych po fioletowe, tworząc rozłożyste, wieloletnie rośliny o zróżnicowanych kształtach. Dalie z kolei zachwycają swoją dekoracyjnością, z dużą, imponującą koroną utworzoną z mięsistych płatków o żywych barwach. Floksy natomiast prezentują się jako byliny o dużych, sercowatych płatkach tworzących zbiorowe kwiatostany na wysokich łodygach.

Irasy wyróżniają się oryginalnym wyglądem, gdzie ich długie, łukowate płatki ozdobione są charakterystycznymi “wąsami” przy nasadzie. Jaskry ujmują prostotą, wykazując niewielką wielkość i delikatne płatki, które nieco przypominają bukiety. Egzotyczne kany zaś zaskakują wysokimi łodygami zwieńczonymi kwiatami o zadziwiających kształtach, przypominającymi ptasie pióra czy dłonie.

W efekcie, astrowate i pokrewne im kwiaty dostarczają hojne ilości kształtów, barw oraz wzorów, które z pewnością wzbogacą każdy ogród, taras czy balkon. Teraz już nie trzeba się zastanawiać, jak wyglądają kwiaty astry, dalie, floksy, irysy, jaskry czy kany – różnorodność i piękno tych roślin jest zaskakujące i warte eksploracji!

Total
0
Shares
Poprzedni
Ile kosztuje metr siatki ogrodzeniowej? Porównanie cen, opcji montażu i wariantów produktów na rynku

Ile kosztuje metr siatki ogrodzeniowej? Porównanie cen, opcji montażu i wariantów produktów na rynku

Siatka ogrodzeniowa to popularne i praktyczne rozwiązanie ogrodzeniowe, które

Następny
Nawozy idealne dla upraw: Przewodnik wyboru nawozu pod warzywa i inne rośliny

Nawozy idealne dla upraw: Przewodnik wyboru nawozu pod warzywa i inne rośliny

Każdy ogrodnik wie, że kluczem do uzyskania zdrowych, smacznych warzyw i

Inne, polecane artykuły w serwisie