Usuwanie kleszcza bez pęsety: Praktyczne porady dla Ciebie i Twojego psa

Kleszcze to pasożyty, które potrafią zawracać nam głowę, zwłaszcza gdy atakują nasze czworonożne przyjaciół. Pora na konkrety – jak efektywnie i bezpiecznie usunąć kleszcza, gdy akurat brakuje pęsety pod ręką? Praktyczne porady, które przedstawimy, sprawdzą się zarówno w przypadku Twojego pupila, jak też i Ciebie samego w sytuacji napotkania tego nieproszonego gościa.

1. Wykorzystaj dostępne przedmioty zamiast pęsety

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, gdy zauważymy kleszcza na sobie lub na swoim psie, to oczywiście spróbować go usunąć. Ale co zrobić, kiedy nie mamy pęsety na wyciągnięcie ręki? Musimy zorientować się w sytuacji jak usunąć kleszcza bez pęsety! Z pomocą mogą przyjść nam na przykład: sznurek, nici, nitka dentystyczna lub gumowy rękaw przeciwhydrostatyczne. Jeśli mamy wszystko czego potrzebujemy, warto skorzystać z tej metody i wypróbować na żywo dowiedzieć się, jak usunąć kleszcza bez pęsety.

2. Wykorzystaj nitkę lub sznurek

Nitka, nici lub sznurek mogą okazać się bardzo pomocne w usunięciu kleszcza. Najlepiej zawiąż na nich pętlę i delikatnie załóż ją na kleszcza, tuż nad powierzchnią skóry. Następnie starannie pociągnij jak usunac kleszcza bez pęsety – nitka powinna zacisnąć się na nim, a kleszcz powinien się wyłamać. Pamiętaj, żeby próbować unikać ściskania kleszcza podczas usuwania go, bo może to doprowadzić do uwolnienia substancji zawartych w kleszczu, które mogą wywołać uczulenie lub nawet chorobę.

3. Wyciągnij kleszcza przy pomocy rękawów przeciwhydrostatycznych

Jeśli masz pod ręką nitkę dentystyczną lub gumowe rękawy przeciwhydrostatyczne, jak usunąć kleszcza psu pęsetą w niczym nie przeszkodzi. Delikatnie chwycić kleszcza mocniej kontrolując nacisk rękawów na nas najbardziej szczególnie podczas operacji usunięcia kleszcza odbywającej się na Twoim psie lub przed jego oczami.

4. Wykorzystaj inną parę pęset

W sytuacji, gdy nie dysponujemy pęsetą dostosowaną do usuwania kleszczy, lecz posiadamy inną, można zastosować pomysł jak usunąć kleszcza pęsetą innego rodzaju. Chwytając kleszcza jak najbliżej skóry, staraj się nie przyciskać jego ciała, a następnie pociągać w kierunku przeciwnym do kierunku jego zacisku. Jest to metoda mniej precyzyjna od nawet nitki, jednak w sytuacji braku innych możliwości warto spróbować.

5. Stosuj środki zapobiegawcze

Nawet najlepszy sposób na jak usunąć kleszcza bez pęsety nie będzie tak skuteczny, jak zastosowanie pewnych środków zapobiegawczych. Na spacerach zawsze się posegregować, aby swobodnie reminować po grzybach, pozwól także swojemu psu poszczekać od czasu do czasu, pozwalając zaznajomić go z innymi psami. Posadzenie drzewa, sadzenie trawnika, olejek eucalyptus dla naszego prawdopodobieństwa wdrożyć metody profilaktyczne przeciwko kleszczom możliwe powodujących nieprzyjemne uczucia. Dlatego warto dorywczo zastanowić się na temat tego sposobu postępowania.

6. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza

Odpowiedź na pytanie jak usunąć kleszcza, czy to pęsetą, czy bez niej, warto znać, ale ważne jest też postępowanie po usunięciu tego pasożyta. Jeśli zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby pozbyć się kleszcza, powinniśmy też przeznaczyć chwilę na to, aby ustalić, czy w naszym ciele może rozwinąć się choroba, a jeśli tak – zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu ewentualnych dalszych działań. Nie ma sensu bagatelizować tego problemu, tym bardziej, że wiele chorób przenoszonych przez kleszcze może skończyć się bardzo poważnymi powikłaniami.

Alternatywne metody usuwania kleszczy

W sytuacji, gdy brakuje pęsety, poniższy artykuł przedstawia kilka sposobów na usunięcie kleszcza, zarówno z własnej skóry, jak i z ciała psa. Wykorzystanie nitki, sznurka, gumowych rękawów przeciwhydrostatycznych czy różnych rodzajów pęset, to tylko niektóre z proponowanych metod. Ponadto, warto pamiętać o stosowaniu środków zapobiegawczych oraz konsultacji z lekarzem w przypadku pojawienia się pasożyta, gdyż jest on potencjalnym źródłem chorób.

Total
0
Shares
Poprzedni
Poradnik: Jak używać glinki i poradzenia sobie z codziennymi problemami, od VPN po Blik.

Poradnik: Jak używać glinki i poradzenia sobie z codziennymi problemami, od VPN po Blik.

Czasami codzienne problemy wymagają prostych, lecz skutecznych rozwiązań

Następny
Przechowywanie kanii na zimę: porady i wskazówki dla miłośników grzybów i ziół

Przechowywanie kanii na zimę: porady i wskazówki dla miłośników grzybów i ziół

Kanie to smakowite i cenione grzyby, które szczególnie upodobali sobie smakosze,

Inne, polecane artykuły w serwisie